Piše: Miranda Molnar
Izvršna menadžerka OECD-GVH Regionalnog centra za konkurenciju
Mađarsko nacionalno tijelo za konkurenciju (GVH)
OECD-GVH Regionalni centar za konkurenciju (RCC) u Budimpešti osnovan je 2005. godine, putem Memoranduma o razumijevanju između Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Mađarske agencije za konkurenciju (GVH), s ciljem daljeg promovisanja razvoja politike konkurencije u Centralnoj Aziji i regionu Južne i Istočne Evrope, čime se doprinosi ekonomskom rastu ovih regija. Njegov primarni cilj je pružanje pomoći u izgradnji kapaciteta i savjetovanja o politici konkurencije službenicima koji sprovode predmetne zakone, kao i sudijama, kroz kratke video-obuke o konkretnim temama iz oblasti konkurencije, programe seminara, polugodišnji bilten i alate za razmjenu informacija o slučajevima iz oblasti politike konkurencije.
Treba napomenuti da je RCC zajednički poduhvat koji se oslanja na stručnost obje institucije: Akademski direktor pri OECD-u je odgovoran za pripremu agende seminara i pozivanje govornika, dok GVH obezbjeđuje tehničku podršku i logističku podršku (npr. saradnju s uključenim tijelima za konkurenciju, pozivanje učesnika, organizaciju putovanja i smještaja te upravljanje raznim nabavkama). Osnivači zajednički donose odluke i sastaju se godišnje kako bi pregledali funkcionisanje i učinak RCC-a, koji uvijek stavlja veliki naglasak na ispunjavanje stvarnih potreba za obukom korisničkih tijela i dalje unapređenje kvaliteta seminara, kako s profesionalnog, tako i s društvenog aspekta.
RCC ima sedamnaest članica iz gore pomenutog regiona, uključujući agencije za konkurenciju iz Crne Gore, Albanije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Gruzije, Hrvatske, Jermenije, Kazahstana, Kirgistana, Kosova[1], Moldavije, Rumunije, Sjeverne Makedonije, Srbije, Ukrajine i Uzbekistana. Na RCC seminare pozivaju se i učesnici iz Evroazijske ekonomske komisije (EEC) i Mađarske agencije za konkurenciju. Rad fokusiran na ove institucije predstavlja glavnu aktivnost RCC-a, i omogućio im je značajan napredak u razvoju zakonodavstva i politike konkurencije. Međutim, napori u izgradnji kapaciteta moraju se razlikovati od jedne ekonomije do druge, i zahtijevaju širok pristup radu na promociji konkurencije:
- unapređenje analitičkih vještina u sprovođenju prava konkurencije,
- uvođenje prokonkurentnih reformi u sektorima infrastrukture,
- zagovaranje konkurencije,
- izgradnju odnosa između tijela za konkurenciju i sektorskih regulatornih agencija,
- uvođenje pravnih i institucionalnih reformi u oblasti konkurencije, i
- jačanje međunarodne saradnje i umrežavanja.
Osim učlanjenih tijela za konkurenciju, i sudije u pojedinačnim državama predstavljaju relevantnu ciljnu grupu za aktivnosti RCC-a. GVH je dobio finansijsku podršku od Evropske komisije za organizaciju četiri seminara za sudije iz država članica EU, Crne Gore, Kosova, i Sjeverne Makedonije za period 2024-2026. godine. Ovi seminari pružaju izvrsnu priliku sudijama da prošire svoje znanje o politici konkurencije i ekonomiji, razmijene mišljenja o najnovijim dešavanjima na planu zaštite konkurencije u Evropskoj uniji i razgovaraju o izazovima sa kojima se suočavaju. Prva „Konkurencijska laboratorija“ (Competition Lab) za sudije će se prvenstveno fokusirati na ključne suštinske i proceduralne promjene u sprovođenju zakona protiv kartela i održaće se 12-13. decembra 2024. godine u Budimpešti.[2]
Posebno su pozvani stručnjaci za pravo konkurencije iz zemalja članica OECD-a da učestvuju na seminarima kako bi podijelili svoje iskustvo sa srodnim agencijama i pomogli im da dodatno osnaže svoje kapacitete. Jedan od naših glavnih ciljeva je stvaranje zajednice sprovodilaca zakonodavstva vezanog za konkurenciju, koja može doprinijeti ujednačenijoj primjeni politike konkurencije i donijeti veće koristi za potrošače u regionu. Još jedna važna tačka koju treba razmotriti jeste pristupanje šest zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji, uslovi za šta su utvrđeni Sporazumima o stabilizaciji i pridruživanju. Poglavlje o konkurenciji (poglavlje 8) zahtijeva od zemalja kandidata da nastoje uskladiti svoje zakone o zaštiti konkurencije s pravnom tekovinom EU i osigurati da tijela za zaštitu konkurencije budu nezavisna od uticaja vlade. Pošto su Crna Gora i druge zemlje Zapadnog Balkana takođe korisnici RCC-ovih aktivnosti obuke, u materijalima se značajna pažnja posvećuje najnovijim dešavanjima u politici konkurencije na nivou EU, kako bi se dodatno pomoglo ovim zemljama pri usklađivanju njihovog zakonodavstva s evropskom pravnom tekovinom.[3] Zaista, seminari pružaju neprocjenjive intelektualne i praktične informacije od velike važnosti za svakodnevni rad učesnika i sjajnu priliku za razmjenu iskustava.
Naš video-projekat “Ključne teme konkurencije objašnjene u nekoliko minuta” (Key competition topics explained in a few minutes) sastoji se od kratkih video-obuka koje objašnjavaju važne teme iz oblasti prava konkurencije. Ovaj projekat je postao uspješan dodatak postojećim alatima RCC-a, jer su video materijali o namještanju ponuda na tenderima, zloupotrebi dominantnog položaja i definisanju tržišta najgledaniji OECD-ovi video zapisi na temu konkurencije. Pored toga, zahvaljujući podršci uključenih agencija za konkurenciju, većina naših video materijala dostupna je s prevodom na različite jezike, što ove teme čini još privlačnijim i pristupačnijim široj javnosti.[4]
Još jedna značajna inicijativa je i zvanični bilten pod nazivom “Politika konkurencije u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji” (Competition Policy in Eastern Europe and Central Asia), koji je postao prepoznata publikacija u ovom regionu, s prilozima ne samo od strane agencija članica RCC-a već i od tijela za konkurenciju širom svijeta. Bilten se može smatrati korisnim alatom za saradnju i razmjenu informacija, što može dodatno ojačati našu saradnju i povećati efikasnost našeg rada. RCC je objavio još dva izdanja svog Biltena u 2024. godini: jedno o zagovaranju konkurencije (januar 2024) i jedno o odnosu između politike konkurencije i regulative (jul 2024). Svako izdanje biltena posvećeno je detaljnom pregledu po jedne individualne učlanjene agencije za konkurenciju, fokusirajući se na njen institucionalni okvir, nadležnosti i uspješne primjere iz prakse.[5] Publikacije su dostupne široj javnosti na sajtu RCC-a, na engleskom i ruskom jeziku.[6]
Pored toga, članicama RCC-a na raspolaganju je i alat za razmjenu informacija o slučajevima iz oblasti prava konkurencije ili o nedavnim izazovima. Takozvani RFI (Request for Information – Zahtjev za informacije) alat se često koristi u krugovima RCC-a za dijeljenje međunarodnih najboljih praksi i znanja. Mađarska agencija za konkurenciju nastoji odgovoriti na sve pristigle RFI zahtjeve kako bi pomogla svojim regionalnim partnerskim tijelima u ispunjavanju njihovih važnih zadataka i prevazilaženju izazova s kojima se suočavaju.
Može se zaključiti da Agencija za zaštitu konkurencije Crne Gore ima efikasnu saradnju s RCC-om i ostalim korisničkim tijelima, što se odražava u njihovom aktivnom učešću u radionicama i kontinuiranim doprinosima našem polugodišnjem Biltenu. Takođe je vrijedno napomenuti da će RCC u saradnji s crnogorskom agencijom organizovati radionicu pod nazivom „Alati za povećanje efikasnosti u sprovođenju antimonopolskih zakona“, koja će se održati od 24. do 26. septembra 2024. godine u Podgorici. Pored toga, potpisan je i Memorandum o razumijevanju između crnogorske i mađarske agencije za konkurenciju, kako bi se dodatno ojačali bilateralni odnosi u oblasti prava konkurencije, što je dodatni dokaz posvećenosti Agencije za zaštitu konkurencije Crne Gore da učini crnogorsku politiku konkurencije transparentnijom i usklađenijom s pravom EU. Na kraju, može se reći da RCC igra istaknutu ulogu u izgradnji kapaciteta u regionu, jer ostaje ključna institucija za širenje najboljih praksi u oblasti prava konkurencije.
[1] Ovaj naziv ne prejudicira status Kosova i u skladu je s UN Rezolucijom 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti.
[2] Za više informacija o uslovima registracije za „Competition Lab“ za sudije, posjetite sljedeću web stranicu: https://oecdgvh.hu/contents/events/upcoming-events/competition-lab-for-judges.
[3] https://competition-policy.ec.europa.eu/international-relations/bilateral-relations/montenegro_en
[4] https://www.youtube.com/watch?v=GRITcq_VpEg&list=PLyBGvyEYBNlq5nWCYUzri1-1XvMTNAf2N
[5] Za više informacija o institucionalnom okviru Agencije za zaštitu konkurencije Crne Gore, molimo Vas da pogledate sljedeći link: https://oecdgvh.hu/pfile/file?path=/contents/about/newsletters/Merger_Control.pdf1&inline=true