Potpisan Memorandum o razumijevanju između turskog i crnogorskog tijela za konkurenciju

  • Home
  • Vijesti
  • Potpisan Memorandum o razumijevanju između turskog i crnogorskog tijela za konkurenciju

Na poziv Turskog nacionalnog tijela za konkurenciju (Rekabet Kurumu), predsjednik Savjeta Agencije Dragan Damjanović i načelnik Odjeljenja za međunarodnu saradnju i informisanje medija Luka Dedić boravili su u posjeti Istanbulu.

Tom prilikom potpisan je Memorandum o razumijevanju između institucija kao osnova za dalje unaprijeđenje bilateralnih odnosa. Predsjednik Turskog tijela za konkurenciju Birol Kule (Birol Küle) izrazio je zadovoljstvo potpisivanjem Memoranduma i istakao da sada postoji dobra osnova za dinamizaciju aktivnosti između institucija. Dodao je da Tursko tijelo stoji na raspolaganju za sve vrste obuka koje mogu biti od značaja za crnogorske kolege na planu jačanja administrativnih kapaciteta i IT tehnologija koje se koriste u oblasti konkurencije. Predsjednik Savjeta AZK-a Dragan Damjanović je naglasio važnost bilateralne saradnje kao ključnog instrumenta za razmjenu znanja i iskustava i jačanja kapaciteta službenika Agencije da odgovore na najsloženije izazove na polju konkurencije.

Takođe, predstavnici AZK-a prisustvovali su prvom sastanku Balkanske platforme za konkurenciju (Balkan Competition Platform), ideje realizovane od strane Turskog tijela za konkurenciju. Pored Crne Gore, prisustvovali su predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Grčke, Kosova, Severne Makedonije i Rumunije. Poseban gost ovog događaja bio je predsjednik Mađarskog nacionalnog tijela Čaba Balaš Rigo (Csaba Balázs Rigó). Platforma je zamišljena da ponudi balkanskim zemljama forum za razmjenu mišljenja i praksi i unaprijeđenje međusobne saradnje.

U svom govoru Damjanović je naglasio da je regionalna saradnja na Balkanu, naročito na zakonodavnom i ekonomskom nivou, ključna za podsticanje stabilnog i integrisanog regiona. Usklađivanje zakona i propisa između država pomaže u pojednostavljivanju trgovine, smanjenju birokratskih prepreka i povećanju pravne predvidljivosti za preduzeća i investitore. Zajednički napori u razvoju dosljednih ekonomskih politika mogu smanjiti razlike između zemalja, podstičući održivi razvoj i regionalni prosperitet. Ova saradnja takođe jača kolektivnu pregovaračku moć regiona na globalnim tržištima, povećavajući njegovu privlačnost za međunarodne investitore. Pored toga, zajednički zakonodavni okviri doprinose stabilnosti i miru, jer usklađuju nacionalne interese sa regionalnim rastom i dugoročnom saradnjom. Regionalna saradnja u zaštiti konkurencije od suštinskog je značaja za podsticanje ekonomske stabilnosti i rasta u balkanskom regionu. Sa međusobno povezanima tržištima, zajednički napori da se obezbijedi fer konkurencija poboljšavaju trgovinu, investicije i dobrobit potrošača preko granica. Usklađivanjem politika zaštite konkurencije, balkanske zemlje mogu spriječiti monopolističke prakse, stvoriti ravnopravne uslove za preduzeća i privući strane investicije, što je sve od ključne važnosti za ekonomski razvoj.

Skip to content